Przyjaźń Polsko-Niemiecka – nie taka oczywista

Tegoroczna edycja Konferencji Młodzieżowej BJDM odbyła się w Krzyżowej (Kreisau) w dniach 21-23 października 2022 r. Z Anną Franik, koordynatorką projektu, rozmawialiśmy po zakończeniu projektu.

 

Ania, Konferencja Młodzieżowa odbyła się w tym roku pod hasłem „Przyjaźń polsko-niemiecka”. Jak temat został podjęty na wydarzeniu?

Cała Konferencja Młodzieżowa poświęcona była stosunkom polsko-niemieckim. Każdy punkt programu, który przygotowaliśmy dla młodzieży miał coś wspólnego z przyjaźnią polsko-niemiecką lub z elementami dotyczącymi relacji między Polską a Niemcami W programie mieliśmy warsztaty oraz dyskusje. Młodzież zapoznała się z prezentacjami dotyczącymi pracy w terenie pomiędzy krajami Niemcy i Polska. Uczestnicy angażowali się praktycznie i twórczo, staraliśmy się o dobre połączenie teorii i praktyki.

Powiedziałaś że, podczas konferencji odbyły się warsztaty. Jakie były tematy i kto je poprowadził?

Tak, warsztaty prowadzili Szymon Kopiecki i Karolina Osietzki. Kompetencje międzykulturowe i komunikacja międzykulturowa były przedmiotem warsztatu Szymona Kopieckiego. Karolina Osietzki, która również pracuje w Fundacji Krzyżowa, pochyliła się z grupą nad tematem dobrej kooperacji i komunikacji.

Gośćmi byli Pan Dietmar Nietan, koordynator niemieckiego MSZ ds. niemiecko-polskiej współpracy międzyspołecznej i przygranicznej oraz Konsul Generalny Wrocławia Pan Martin Kremer.

Tak, wyrazili swoją chęć do spotkania z młodzieżą, aby omówić z uczestnikami obecną sytuację między Polską i Niemcami. Bardzo się ucieszyliśmy, że chcieli poświęcić nam swój czas. Bo to też pokazuje wartość Konferencji Młodzieżowej jako projektu młodzieży mniejszości niemieckiej w Polsce. Jest to projekt, w którym możliwa jest wymiana z rówieśnikami, ale też z dorosłymi.

Konferencja młodzieżowa została zorganizowana przez BJDM w Krzyżowej. Dlaczego akurat tam? Jak wpadliście na ten pomysł?

Krzyżowa to bardzo ważne miejsce, zwłaszcza dla przyjaźni polsko-niemieckiej. Odbyła się tutaj Msza Pojednania – myślę, że to mówi samo za siebie. Szybko zdecydowaliśmy się więc na to miejsce, bo nie dość, że treść pasuje do naszego tematu, to jeszcze miejsce to ma dobrą opinię w obrębie organizacji spotkań młodzieży.

Jak myślisz – co uczestnicy wyniosą z Konferencji Młodzieżowej?

Myślę, że szczególnie teraz, po najgorszym czasie związanym z pandemią, taka konferencja była dobrym wydarzeniem dla młodzieży. Trochę z dala od dużych miast, ale też trochę- Krzyżowa było właściwym miejscem. Młodzież wyniosła wiele przemyśleń na temat tego, że przyjaźń polsko. Chcieliśmy pokazać, że ta przyjaźń i współpraca to nie jest coś oczywistego, ale trzeba nad tym ciągle pracować, rozmawiać, chociaż czasem może to wydawać się trudne.