Zielona herbata jest wytwarzana z krzewu herbacianego Camellia Sinensis. Krzew herbaciany pochodzi z wyżyn południowych Chin. Obecnie istnieją niezliczone podgatunki krzewu herbacianego, tak zwane kultywary, które różnią się wysokością, kształtem, a także smakiem. Kultura zielonej herbaty stała się ostatnio bardzo wysublimowana. W europejskich miastach pojawia się coraz więcej kawiarni, w których ludzie mogą spożywać specjalne rodzaje zielonego złota, takie jak matcha. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak zdrowy jest ten nowy trend i jak wpływa na nasze zdrowie. Dlatego w tym artykule chciałbym przedstawić 8 faktów na ten temat.
-
Zielona herbata chroni układ sercowo-naczyniowy
Katechiny zawarte w zielonej herbacie mają działanie ochronne na układ sercowo-naczyniowy. Działają one rozszerzająco na naczynia krwionośne, a tym samym wspomagają krążenie krwi. Katechiny wspomagają funkcję śródbłonka w układzie sercowo-naczyniowym, a tym samym poprawiają funkcjonowanie naczyń krwionośnych. Osoby pijące 1-2 filiżanki zielonej herbaty dziennie zmniejszają ryzyko zawału serca, udaru mózgu i wysokiego ciśnienia krwi.
-
Zielona herbata ma działanie chłodzące na organizm zgodnie z TCM.
W tradycyjnej medycynie chińskiej zielona herbata ma działanie chłodzące na nasz organizm. Z tego powodu szczególnie zaleca się jej spożywanie w gorące letnie dni. Taki napój zapewnia nam dobre samopoczucie, gdy temperatury na zewnątrz są szczególnie wysokie. Ponieważ zielona herbata ma działanie rozszerzające naczynia krwionośne, ochładza również organizm. Powszechnie wiadomo, że rozszerzenie naczyń krwionośnych w skórze umożliwia organizmowi uwolnienie nadmiaru ciepła.
-
Zapobieganie nowotworom?
Naukowcy od dawna debatują nad tym, czy katechiny znajdujące się w zielonej herbacie chronią przed rakiem. Nie zostało to udowodnione, ale nie jest też wykluczone.
-
Czy filiżanka herbaty ma działanie przeciwstarzeniowe?
Naukowcy z ETH Zurich i Uniwersytetu w Jenie przeprowadzili eksperyment, w którym nicienie karmiono wyizolowanymi katechinami. Początkowo znacznie zwiększyło to spożycie rodników tlenowych, ale potem system obronny zareagował i poprawił się. Robaki te żyły dłużej niż inne.
-
Zielona herbata rozwesela
Zaskoczeni? W zależności od odmiany i sposobu przygotowania, filiżanka zawiera różne ilości kofeiny. Organizm ludzki wchłania ją wolniej niż tę zawartą w kawie, ale też jej działanie jest dłuższe. Filiżanka o pojemności 0,25 litra zawiera około 38 miligramów kofeiny. Według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności do 400 miligramów – rozłożonych w ciągu dnia – jest uważane za bezpieczne dla zdrowych osób dorosłych. W rzeczywistości kofeina jest szczególnie dobra dla naszego układu nerwowego – osoby regularnie spożywające kofeinę mają większą szansę na ochronę przed chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak na przykład choroba Alzheimera lub Parkinsona.
-
Pomaga zapobiegać próchnicy zębów.
Zielona herbata może się do tego przyczynić. Podobnie jak czarna herbata, jest to jeden z niewielu produktów spożywczych, które dostarczają sporo fluoru. Wykazano, że chroni on nasze zęby przed próchnicą. Jeden litr zielonej herbaty zawiera od 1 do 2 miligramów fluoru, w zależności od czasu parzenia i odmiany. Zgodnie z wytycznymi Niemieckiego Towarzystwa Żywienia, 3,1 miligrama fluoru dziennie uważa się za odpowiednie dla dorosłej kobiety i 3,8 miligrama dla mężczyzny. Widać więc, że zielona herbata może również pomóc w utrzymaniu zdrowych zębów w dłuższej perspektywie, nie tylko pasta do zębów odgrywa tutaj rolę.
-
Środek odchudzający?
Wiele osób podkreśla, że wysoka zawartość katechin i kofeiny zwiększa metabolizm energetyczny, co może prowadzić do utraty wagi. W 2012 roku przeprowadzono również badania na ten temat. Niemniej jednak wyniki nie były statystycznie istotne. Wiele osób pijących codziennie zieloną herbatę jest również często szczupłych. Nie jest jednak jasne, czy smukłość jest spowodowana zieloną herbatą, czy zdrowym odżywianiem w ogóle.
-
Zielona herbata łagodzi trądzik
W rzeczywistości, zielona herbata stosowana na uszkodzoną skórę może zapewnić poprawę, czasami znaczącą, zarówno w przypadku trądziku zapalnego, jak i niezapalnego. W szczególności olejek eteryczny z zielonej herbaty zawiera silne przeciwutleniacze, które są bardzo przydatne w neutralizowaniu wolnych rodników. Ma również bardzo silne działanie przeciwbakteryjne, dzięki czemu może znacznie zmniejszyć stan zapalny pryszcza i pomóc mu szybciej się zagoić. Należy jednak rozcieńczyć olej przed jego zastosowaniem. W przeciwnym razie może poparzyć skórę, ponieważ jego działanie jest dość silne. Pomocne jest również poszukiwanie ekstraktów z zielonej herbaty w naszych produktach do pielęgnacji skóry, ponieważ mają one pozytywny wpływ na zdrowie skóry. Niezależnie od tego, czy jest to krem, maseczka czy żel do mycia twarzy, każdy z tym składnikiem nadal będzie działał na skórę. Picie zielonej herbaty może również pomóc w walce z trądzikiem, ponieważ wielu uważa, że powoduje ona oczyszczanie się organizmu w ten sposób i zapobiega trądzikowi.
Liliana Klim