Zadbaj o siebie tej zimy!

Malownicze krajobrazy, śnieżny puch, mroźne powietrze, ale także krótkie dni, niedobór słońca, obniżony nastrój. Zima, choć jest piękną porą roku, może sprawiać, że nie zawsze czujemy się dobrze. Dlatego w tym czasie szczególnie warto zadbać o siebie, by móc czerpać z zimowej aury jak najwięcej radości.

Dieta bogata w witaminy

Zimą jesteśmy bardziej narażeni na różnego rodzaju infekcje, a przeziębienie i grypa nie należą do rzadkości. W dodatku organizm potrzebuje energii, aby utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Nie możemy więc zapominać o zbilansowanej diecie, bogatej w witaminy, minerały i wartości odżywcze. To, co jemy, znacząco wpływa również na naszą odporność, którą wzmocnimy, sięgając np. po kiszonki czy probiotyki. Nie mniej ważne jest dostarczanie organizmowi witamin, takich jak chociażby witaminy C. Znajdziemy ją w wielu produktach: cytrynie, natce pietruszki, papryce, kiszonej kapuście, czarnym bzie i pomidorach.

Sen na zdrowie

Kiedy dni stają się coraz krótsze, a noce coraz dłuższe, naturalnym jest, że możemy odczuwać wzmożoną senność. Zima to idealny czas na to, by poświęcić swojemu rytmowi snu nieco więcej uwagi. Zdrowy sen i odpoczynek wpływają pozytywnie na funkcjonowanie całego organizmu, poprawiają samopoczucie i dodają nam niezbędnej energii. Warto więc znaleźć czas na relaks, bo podarowanie swojemu ciału dodatkowego snu z pewnością przyniesie wiele korzyści.

Zimowa pielęgnacja

Zimą skóra łatwiej się wysusza i jest bardziej narażona na działanie czynników zewnętrznych. Wiatr i suche powietrze mogą negatywnie wpływać na jej kondycję, co daje się we znaki nie tylko skórze twarzy, ale też dłoni i ust. Warto wprowadzić więc do zimowej pielęgnacji codzienny rytuał nawilżający. Dobrze na stan naszej skóry wpłynie też pielęgnacja wieloetapowa, np.: oczyszczanie, peeling, nałożenie kremu z filtrem i maski odżywczej. Nawilżanie skóry zimą to już nie tylko kwestia komfortu, ale również dbania o swoje zdrowie.

Ciepłe ubranie

Strój, który nosimy zimą, powinien być nie tylko ładny, ale przede wszystkim ciepły. Dobrze dobrane ubranie to istotny element dbania o zdrowie, bo odpowiednie warstwy ubrań pomagają chronić ciało przed trudnymi warunkami atmosferycznymi O tej porze roku lepiej więc nie wychodzić z domu bez ciepłej kurtki, rękawiczek, czapki i szalika. Nasze ciało z pewnością nam za to podziękuje.

Pozytywne nastawienie

W okresie zimowym należy zadbać nie tylko o ciało, ale również i umysł. Kiedy odczuwamy obniżony nastrój czy spadek energii, warto zatroszczyć się o siebie. Pomocne mogą okazać się techniki relaksacyjne, takie jak medytacja i głębokie oddychanie, ale już nawet wyjście na spacer może polepszyć nasze samopoczucie. Zimowy czas to również doskonały moment na rozwijanie swoich zainteresowań, naukę nowych umiejętności, poszukiwania ciekawych pasji. A takie odczuwamy wyraźne trudności psychiczne, zawsze warto skonsultować się z profesjonalistą od zdrowia psychicznego.

 

Tekst: Milena Skóra