Wymiana w Macedonii

W ostatnim tygodniu sierpnia miałam przyjemność uczestniczyć w międzynarodowej wymianie w Macedonii, zorganizowanej przez organizację Erasmus+. Była to wymiana kulturowa między przedstawicielami narodowymi Polski, Macedonii oraz Włoch. Głównym celem wymiany była integracja uczestników z różnych państw oraz promowanie sportu wśród młodych osób.

Ważną częścią projektu było przedstawienie uczestnikom kultury i historii Macedonii. W tym celu zorganizowana była wycieczka z przewodnikiem po mieście Bitola. To zapadające w pamięć miasto posiada również różnorodną kulturę i ciekawą historię.

W czasie nocnego spaceru przez pięknie rozświetloną uliczkę malowniczej Bitoli, zmęczeni całodniowym zwiedzaniem, zaszliśmy wraz z grupą do miejscowej restauracji spróbować tutejszych przysmaków. Daniem które najbardziej zapadło mi w pamięć, był deser – bałkańskie trilece. Jest to ciasto wykonane z trzech rodzajów mleka, których mieszanką nasączony jest biszkopt, pokryty warstwą aksamitnego karmelu.

Źródło: gutekueche.de

Nie można powiedzieć że było się w Macedonii jeśli się nie spróbowało się tego trunku…. Oczywiście mowa tu o rakii! Rakija w Macedonii ma długą historię i jest ważną częścią kultury
i tradycji. Podawana jest podczas specjalnych okazji i istnieją jej różne rodzaje, zależnie od regionu i owoców użytych do produkcji. To napój, który symbolizuje dziedzictwo Macedonii. Jedna z popularnych macedońskich tradycji mówi o tym aby przy narodzinach syna schować jedną butelkę rakii i otworzyć dopiero na jego ślubie.

Podczas pobytu w Skopje – stolicy Macedonii, miałam przyjemność bycia świadkiem ważnego wydarzenia sportowego dla Polski, jakim były Mistrzostwa Europy Piłki siatkowej, podczas których Polscy siatkarze grali przeciwko Macedonii. Ten mecz był moim pierwszym w życiu wydarzeniem sportowym oglądanym na żywo, dlatego też uczucia mi towarzyszące były nie do opisania. Pojedynek siatkarski pomiędzy Polską a Macedonią był ekscytującym widowiskiem, podczas którego zarówno Polska jak i Macedońska drużyna wykazały się niezwykłą determinacją, prezentując precyzyjną technikę i zgranie piłkarzy – jednak to wszechstronność w ataku, oraz nieustępliwość w obronie Polskich siatkarzy zapewniły zwycięstwo naszemu krajowi.

Ten wyjazd był dla mnie niesamowitą przygodą, której nigdy nie zapomnę.

Dzięki tej wymianie poznałam wiele niesamowitych osób z różnych nacji, którzy z pewnością zapadną mojej pamięci na długo.

 

Amelia Czaban