Tydzień w Skrócie (19-25.02.2024)

Protesty rolników toczy się w całej Europie. Rolnicy domagają się m.in. wprowadzenia zakazu importu niektórych produktów z Ukrainy oraz zaostrzenia kontroli na granicach UE. W Polsce zaplanowano na 27. lutego. 2024 roku kulminacyjny moment strajku. 

Emocje nadal są ogromne, a nie tylko we Polsce, ale w całej Europie. Podczas otwarcia Międzynarodowych Targów Rolnictwa w Paryżu prezydent Emmanuel Macron został przywitany przez rolników w bardzo krytyczny sposób, którzy zamiast miłego przyjęcia domagali się jego dymisji.

Rocznica wybuchu wojny na Ukrainie odbyła się 24.02.2024 roku. W tygodniu rocznicy tego wydarzenia wielu polityków z całego świata mówiło o powadze konfliktu. Została również zawarta umowa między Kanadą a Ukrainą, w której Kanada zobowiązuje się do udzielenia wsparcia militarnego.

Oprócz Justina Trudeau, premiera Kanady, w sprawie ukraińskiej wypowiedział się także szef polskiej dyplomacji, Radosław Sikorski. Wydarzyło się to podczas szczytu ONZ w Nowym Jorku. Sikorski podkreślił znaczenie pomocy ze strony Zachodu i wyraził zdziwienie jej dużą ilością oraz stwierdził jakie niewielkie sukcesy Rosja miała w tej wojnie.

Radosław Sikorski: „Ukraina ponosi straszliwe ofiary, ale sytuacja jest lepsza, niż bym się spodziewał dwa lata temu. Gdyby pan mi dwa lata temu powiedział, że Rosja nie tylko nie zdobędzie Kijowa, ale że właściwie cały ówczesny kontyngent najeźdźców zostanie zniszczony przez wojsko ukraińskie, to miałbym problem, żeby w to uwierzyć.”

Donald Trump wygrywa kolejne prawybory, tym razem w Karolinie Południowej. Bezpośrednio za nim plasuje się jego rywalka, Nikki Haley, gubernatorka tego stanu. Były prezydent Stanów Zjednoczonych staje się nie do powstrzymania, a jego poparcie w partii stale rośnie. 

Trump od początku prawyborów nie doświadczył ani jendej porażki, a jego start jako kandydata Republikanów w nadchodzących wyborach prezydenckich zdaje się być nieunikniony. Wyborcy wydają się niezrażeni gigantycznymi karami, jakie Trump musi ponosić za swoje przestępstwa, ani długotrwałymi procesami, które się wobec niego toczą.