Przełom w stosunkach polsko-niemieckich.

W środę, 31 stycznia, do Berlina przyleciał polski minister spraw zagranicznych – Radosław Sikorski. To jedna z pierwszych wizyt zagranicznych ministra Sikorskiego po zmianie władzy w Polsce. Radosław Sikorski spotkał się ze swoją odpowiedniczką – ministrą spraw zagranicznych Niemiec Annaleną Baerbock.

Oboje wskazali na konieczność wzmocnienia współpracy w ramach UE i NATO jako partnerów, sojuszników i przyjaciół. Rozmowy dotyczyły także powrotu do pracy w ramach Trójkąta Weimarskiego i szeroko rozumianej polityki bezpieczeństwa. Annalena Baerbock stwierdziła wprost, że „Europa potrzebuje naszej niemiecko-polskiej siły twórczej”, a jej ocenę podzielił minister Sikorski, jednoznacznie wskazując, że „europejskie, demokratyczne Niemcy są naszym sojusznikiem”. Sikorski zapowiedział także, iż wraz z ministrą Baerbock 1 maja wspólnie będą celebrować 20 lat członkostwa Polski w UE.

W czwartek z wizytą do Berlina udali się również polscy parlamentarzyści, aby poruszyć tożsame tematy w formacie zespołów spraw zagranicznych obu parlamentów. Dodatkowo polska delegacja parlamentarna spotkała się z doradcą ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa kanclerza Olafa Scholza, Jensem Plötnerem, a także z federalnym ministrem obrony narodowej – Borisem Pistoriusem.

Stosunki polsko-niemieckie zasługują na nowe otwarcie. Na przewidywalność, wzajemny szacunek i partnerstwo. Po 8 trudnych latach wróciła normalność!

Krzysztof Burghardt