Czego nie wiecie o podróżach?

Coraz dłuższe dni, kwitnąca roślinność i słońce mogą zwiastować tylko jedno – nadchodzące dostojnym krokiem lato.  Piękna pogoda za oknem nie przestaje przypominać nam o zbliżających się wakacjach i czasie odpoczynku. W związku z tym z rosnącą intensywnością zaczynamy zastanawiać się nad kierunkami podróży i miejscami, które chcielibyśmy odwiedzić. Uciekamy myślami do pięknych plaż w takich krajach jak Hiszpania, Grecja czy Chorwacja. Pragniemy poczuć ciepłe promienie słońca muskające naszą skórę i przyjemne objęcia wiatru, gdy opalamy się nad brzegiem morza lub oceanu. Z kolei miłośnicy gór z utęsknieniem marzą o wędrówkach, podczas których mogą podziwiać magiczne oblicze przyrody.

Rozmyślając nad kwestią podróży, dużą uwagę przykuwamy do aspektów organizacyjnych. Chcemy, aby wszystko było „dopięte na ostatni guzik”. Jednak czasami warto pozwolić sobie na spontaniczność, ponieważ pozwala nam to otworzyć się na piękno otaczającego nas świata i docenić je.

Wybierając się w podróż wiele ludzi decyduje się udać w góry. Niezaprzeczalnie Bieszczady, Sudety i Karkonosze przyciągają swoim urokiem wielu turystów, nie tylko polskich. Majestat zielonych lasów i łąk, jezior, potoków tworzy aurę, która pozwala człowiekowi odetchnąć pełną piersią i poczuć wolność, jaką daje mu odkrywanie nowych szlaków. Towarzyszący wędrówkom spokój pozwala oczyścić umysł i poczuć jak endorfiny zaczynają krążyć w żyłach. Ich wydzielanie jest zapowiedzią rosnącej radości, która doczeka się spotęgowania w momencie, gdy zostanie osiągnięty cel pieszej wycieczki.

Kolejną korzyścią płynącą z odkrywania nowych miejsc jest kształtowanie niezależności, odwagi i umiejętności samoorganizacji. Idealną ku temu okazją jest udanie się np. w samotną podróż lub wycieczkę w towarzystwie przyjaciół. Rezerwowanie noclegu, biletów lotniczych lub kolejowych,  dokładanie wszelkich starań, aby podróż odbyła się bezpiecznie i komfortowo pozwala nam zdobyć wiele cennych lekcji. Ponadto lekcje te mają znaczącą wartość, ponieważ zostają z nami na całe życie.

Podróżowanie, oprócz podziwiania pięknych monumentów architektonicznych i obserwacji nieznanej nam postaci przyrody, otwiera przed nami możliwość poznania  nowych ludzi. Będąc w obcym kraju mamy ku temu wiele okazji. Na przykład zwykłe rozmowy z innymi gośćmi w zamieszkiwanym przez nas tymczasowo hotelu/apartamencie mogą poskutkować zawarciem nowych i nieoczekiwanych znajomości. Zakładając, że są to ludzie innych narodowości pozwala nam to na zgłębienie naszej wiedzy o innych kulturach.

Podróże to nie tylko odkrywanie egzotyki krajów na całym świecie, to coś więcej… podróżowanie to szereg czekających na nas lekcji i wrażeń. Emocje, które wyzwalamy podczas obecności w tych cudownych zakątkach świata powodują, że chcemy do nich wracać i poznawać nowe.

Tekst: Hanna Baziuk