Oficjalne stanowisko Zarządu Krajowego Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej RP

Szczegóły wydarzenia

 • Oficjalne stanowisko Zarządu Krajowego Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej RP
 • Dodano: 19 listopad 2019

 • Stanowisko Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w RP (ZMMN/BJDM) w związku z wydarzeniem z dn. 17.11.2019 r. w Bytomiu dotyczącego wzniesienia kamienia pamiątkowego dla ofiar I i II wojny światowej.

  Pomysł wzniesienia kamienia pamiątkowego przez pana Marka Tylikowskiego nigdy wcześniej nie został zasygnalizowany, omówiony ani w żaden sposób skonsultowany z zarządem Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w RP, dlatego też absolutnie nie był on znany Zarządowi Organizacji. Natomiast na użycie nazwy naszego Związku na kamieniu pamiątkowym nigdy nie było pozwolenia ze strony Zarządu.

  Zarząd i biuro ZMMN były całkowicie zaskoczone i z przerażeniem dowiedziały się z mediów społecznościowych o wzniesieniu takiego kamienia pamiątkowego z ów napisem.

  Zarząd ZMMN w żadnym momencie nie wiedział o prywatnym kontakcie Pana Marka Tylikowskiego z politycznymi organizacjami i stowarzyszeniami tj.: "Junge Alternative" czy "Junge Nationalisten" oraz o jego prywatnej prośbie o wsparcie finansowe dla jego projektu.

   

  ZMMN jako organizacja całkowicie odcina się od kontaktów z Panem Markiem Tylikowskim i z wyżej wymienionymi organizacjami. Cała sprawa była wyłącznym działaniem Pana Marka Tylikowskiego. Zostanie ona w trybie natychmiastowym omówiona przez Zarząd BJDM na najbliższym posiedzeniu i z całą pewnością wyciągnięte zostaną odpowiednie konsekwencje.

   

  ZMMN jest w pełni zaangażowany w międzynarodowe porozumienie, w przyjaźnie i sąsiedzkie stosunki między Polakami i Niemcami i całkowicie odcina się od wszelkich działań mających na celu zniszczenie bądź zaprzeczenie temu stanowi rzeczy.

  ZMMN jest, był i pozostanie neutralnie polityczną organizacją.  

   

  W związku z powyższym wyrażamy swoje najwyższe zażenowanie i wyrazy smutku.

   

  W imieniu Zarządu Krajowego,


  Katrin Koschny

  Przewodnicząca Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w RP