City Bound Berlin 2019

Szczegóły wydarzenia

 • City Bound Berlin 2019
 • Dodano: 17 lipiec 2019

 • Celem tego projektu było poznanie historii, polityki i kultury Niemiec oraz spotkanie z partnerami ZMMN w Berlinie.


  Spotkanie z panią Renatą Trischler z Arbeitsgemeinschaft deutscher Minderheiten (AGDM) w Bundeshaus w Berlinie było pierwszym punktem programu. Nasi uczestnicy dużo dowiedzieli się o zadaniach AGDM, FUEN i wymianie mniejszości niemieckich na poziomie europejskim. Ponadto młodzi ludzie otrzymali porady dotyczące własnych projektów i propozycję współpracy z AGDM.


  W drugiej części dnia odbyliśmy pierwszą część wycieczki po stolicy, Berlin-Tour. Odwiedziliśmy wszystkie najważniejsze miejsca, od budynku Reichstagu, Bramy Brandenburskiej przez Checkpoint Charlie i Alexanderplatz. Przy zabytkach poruszone zostały różne aspekty historii Niemiec, które młodzi ludzie powinni znać. Wycieczkę po mieście i warsztaty fotograficzne ze smartfonem zostały przygotowane przez Weronikę Koston i Andreę Polańską. Wielkie wrażenie na młodzieży zrobił również Pomnik pomordowanych Żydów Europy, gdzie dowiedzieli się o mrocznych czasach historii Niemiec, a także mogli także przejść przez pomnik.


  Następnego dnia udaliśmy się do East Side Gallery. Już wcześniej, podczas zwiedzania miasta młodzi ludzie otrzymali wstęp, a później prawdziwe wrażenie, jak mur berliński podzielił Berlin. Sztuka w East Side Gallery- publicznej wystawie sztuki współczesnej na pozostałościach muru berlińskiego, zachwyciła młodzież. Szczególnie imponujący był dobrze znany obraz pocałunku między Honeckerem a Breżniewem, który mocno podkreślił relacje między NRD a Związkiem Radzieckim.


  Po dalszym zwiedzaniu miasta spotkaliśmy się w Institut für Auslandsbeziehungen (ifa) z panem Guido Jansen-Reckenem i panią Sabriną Firley w działu komunikacji. Młodzież zapoznała się z historią i zadaniami ifa. Rozmawialiśmy również o tym, co w Niemczech, w Polsce i mniejszości niemieckiej jest uważane za ?typowo niemieckie?. Młodzi ludzie opuścili siedzibę z gadżetami ifa i nową wiedzą.