Prof. dr Horst Teltschik, były doradca Kanclerza Helmuta Kohla gościem "Rozmów o Polsce i Niemczech" w Opolu!

Szczegóły wydarzenia

 • Prof. dr Horst Teltschik, były doradca Kanclerza Helmuta Kohla gościem "Rozmów o Polsce i Niemczech" w Opolu!
 • Dodano: 21 maj 2016

 • Debata z cyklu "Rozmowy o Polsce i Niemczech":

  "25 lecie Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy w jednoczącej się Europie"
  1 czerwca 2016, godz. 17.00
  Sala ?Orła Białego?, Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego,
  ul. Piastowska 14, Opole


  Traktat między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy jest polsko-niemiecką umową, podpisaną 17 czerwca 1991 r. w Bonn. Podpisy na nim złożyli ówcześni szefowie rządów oraz ministrowie spraw zagranicznych: ze strony polskiej Jan Krzysztof Bielecki i Krzysztof Skubiszewski, ze strony niemieckiej Helmut Kohl i Hans-Dietrich Genscher.

  Traktat dał początek nowej erze w stosunkach obu krajów. Zakończył okres wojen, sporów  i konfliktów, a stworzył podstawy do intensywnej współpracy. Zawarcie Traktatu wpisało się w historyczny przełom w Europie, który zapoczątkowała Polska, a który Polsce przyniósł wolność i Niemcom jedność.

  Gośćmi spotkania 1 czerwca 2016 w Opolu będą: prof. dr Horst Teltschik, dr Marek Prawda, dr hab. Aleksandra Trzcielińska-Polus. Moderatorką debaty będzie Monika Sieradzka.

  Zapisy Traktatu negocjowane były przy intensywnym zaangażowaniu reprezentantów obu krajów. Po stronie polskiej był to przedstawiciel MSZ prof. Jerzy Sułek, natomiast Rząd Federalny reprezentował prof. Horst Teltschik, polityk CDU, wiceszef Urzędu Kanclerskiego Helmuta Kohla, a w latach 1989-90 pełnomocnik ds. negocjacji z Polską.

  Świadkiem tamtych wydarzeń był również dr Marek Prawda, już wówczas zaangażowany w dialog polsko-niemiecki, m.in. pełniąc funkcję sekretarza generalnego Towarzystwa Polsko-Niemieckiego, w późniejszych latach wybitny polski dyplomata, w tym poprzez 12 lat w Niemczech, obecnie przedstawiciel Komisji Europejskiej w Polsce.

  Więcej: http://haus.pl/aktualnosci-1029.html