Slammin' stereotypes - Mówimy NIE stereotypom - 26 do 30 maja 2016 r., Opole

Szczegóły wydarzenia

 • Slammin' stereotypes - Mówimy NIE stereotypom - 26 do 30 maja 2016 r., Opole
 • Dodano: 15 kwiecieñ 2016

 • Slammin' stereotypes - Mówimy NIE stereotypom

  Projekt dla młodzieży z Polski, Niemiec i Ukrainy

  Czy słyszałeś kiedyś o slamie poetyckim? 
  Chiałabyś popracować nad swoją elokwencją, retoryką i poznać tajniki prezentacji? 
  Chciałbyś dowiedzieć się jak w bardzo ciekawy sposób zaprezentować siebie i swoje poglądy?  
  Masz ochotę wziąść udział w polsko-niemiecko-ukrainskim projekcie młodzieżowym, poznać interesujących ludzi z różnych krajów, porozmawiać z nimi i wspólnie spędzić czas? 

  Od 26 do 30 maja 2016 r. Instytut Współpracy Kulturalnej z Zagranicą (ifa) organizuje w Opolu wspólnie ze Związkiem Młodzieży Mniejszości Niemieckiej, Kreisjugendring?iem z Wuerzburg?a oraz Centrum Kultury Niemieckiej z Kijowa 'Widerstrahl' warsztaty slamu poetyckiego pt. 'Slammin' stereotypes - Mówimy NIE stereotypom'. Zaproszonych do udziału w projekcie zostanie grupa 15-osobowa, po 5 osób z Polski, Niemiec i Ukrainy. Projekt organizowany jest juz po raz drugi, ale w tym roku w wyjątkowym międzynarodowym kręgu. 
  Tematem wiodącym warsztatów są uprzedzenia, stereotypy, walka z wielopłaszczyznowym wykluczeniem oraz dyskryminacja wśród młodzieży. Warsztaty ze sztuki argumentacji, retoryki czy (auto)prezentacji pozwolą na ćwiczenie bardzo konkretnych kompetencji i kształcenia predyspozycji.

  29 maja 2016 r. jednym z najpiękniejszych miejsc w Opolu, na wyspie Bolko, w kawiarni LABA, odbędzie się OpenAir-Poetry-Slam-Evening. 'Świeżo upieczeni' slamerzy będą mieli niepowtarzalną okazję przedstawić się tego wieczoru opolskiej publicznością, prezentując tym samym powstałe w czasie warsztatów teksty. Najlepsze slamy poetyckie zostaną nagrodzone! Wieczór uświetnią również występy polskich slamerów.

  Dzisiejsza Europa stoi przed ogromnymi wyzwaniami. Poczucie wspólnoty i europejskiej solidarności, które towarzyszyły Unii od początku jej istnienia, stawiane są coraz częściej pod znakiem zapytania. Aktualne wydarzenia w Europie, i kryzys przed jakim stanęła Wspólnota mają również ogromny wpływ na sposób pojmowania rzeczywistości i rozwój młodego pokolenia. Co jedni postrzegają jako ogromną szansę dla przyszłości Europy, drudzy definiują jako jedno z największch zagrożeń. Ta niebezpeczna gra ze stereotypami, uprzedzeniami i jednostronnym postrzeganiem otaczającej rzeczywistości prowadzi w konsekwencji do dyskryminacji, wykluczenia i mowy nienawiści, niestety również wśród młodzieży.

  Projekt 'Slammin' stereotypes - mówimy NIE stereotypom', posługując się slamem poetyckim, w bardzo ciekawy sposób podejmuje tematykę stereotypowego myślenia i potrzegania świata w czarno-białych barwach. Wspólnie z młodzieżą z Polski, Niemiec i Ukrainy, skupioną wokół Mniejszości Niemieckiej, swoim przykładem chcielibyśmy pokazać, że można się różnić, ale pięknie i ponad wszelkimi podziałami.

  Bądź aktywny, chwyć za słowo, (prze)mów! 
   
  WARSZTATY

  Slam poetycki jako wyraz współczesnej sztuki poetyckiej już od dawna bije rekordy popularności w dużych miastach całej Europy. Programy telewizyjne, kluby studenckie, domy kutury, uniwersytety, szkoły i teatry prezentując młodych slamerów, wnoszą tym samym ogromny i cenny wkład w alternatywne sposoby podejmowania aktualnych tematów społecznych. 
  W naszych warsztatach slamu poetyckiego nie chodzi o klasyczną analizę czy prezentację wierszy. Projekt bardzo mocno koncentruje się również na wspieraniu indywidualnych kompetencji uczestników, jak np. praca z tekstem (obcojęzycznym), formułowanie myśli i stanowisk, (auto)prezentacja, sztuka konstruktywnej krytyki, kreatywność, zdolność kompromisu, praca i komunikacja interpersonalna w miedzynarodowej grupie. Uczestnikami projektu będzie młodzież pochodząca z różnych środowisk i grup społecznych, mająca za sobą najróżniejsze doświadczenia życiowe. Praca w takim gronie ma ogromną wartość edukacjyną.

  Intensywna, czterodniowa, praca ze słowem mówionym i pisanym, pod czujnym okiem trenera, zakończy się stworzeniem własnego slamu poetyckiego, mówiącego o uprzedzeniach, stereotypach i dyskryminacji. Tworząc slamy młodzi uczestnicy będą krytycznie rozprawiać się z otaczającą ich rzeczywistością, z własnymi emocjami, różną dynamiką międzynarodowej grupy, stając się tym samym barwnymi ambasadorami swoich myśli i wizji. 
  Ukoronowaniem tych zmagań będzie prezentacja własnych tekstów w przestrzeni publicznej Opola - zadanie niełatwe, ale jakże cenne. A najlepszy/a slamer/ka zostanie nagrodzony/a atrakcyjnymi nagrodami.

  Gdzie i kiedy: 26 - 30 maja 2016 w Opolu 

  Rozpoczęcie projektu: 26.05.2015, godz. 14:00 / Zakończenie projektu: 30.05.2016, godz. 14:00

  Dla kogo: dla każdego z Was w wieku od 16-20 lat

  Jak zgłosić się do udziału w projekcie: do 15 maja 2016 r. wyślij krótki e-mail w formie 'sms' w j. niemieckim na adres stawiana@ifa.de,
  uzasadniając dlaczego chcesz wziąść udział w projekcie. Nie zapomnij, że jak w każdym sms'ie dlugość Twojej wiadomości nie może przekroczyć 160 znaków.  

  Koszt udziału w projekcie: nocleg, wyżywienie, transport oraz koszty związane z realizacją programu pokrywa w całości organizator

  Osoba kontaktowa:
  Magdalena Stawiana
  stawiana@ifa.de, tel.: +48 77 44 16 206