ZAPROSZENIE do dyskusji panelowej: NIE dla mowy nienawiści! Czy istnieją skuteczne metody przeciwdziałania mowie nienawiści wśród młodzieży? O polskich i niemieckich doświadczeniach.

Szczegóły wydarzenia

 • ZAPROSZENIE do dyskusji panelowej: NIE dla mowy nienawiści! Czy istnieją skuteczne metody przeciwdziałania mowie nienawiści wśród młodzieży? O polskich i niemieckich doświadczeniach.
 • Dodano: 09 czerwiec 2015

 • 'Młodzież Europy. Pośród perspektyw i obaw o przyszłość' - tak brzmi hasło tegorocznej edycji polsko-niemieckiego konkursu dziennikarskiego, którego uczestnicy słowem stanęli do walki o dwumiesięczny płatny staż w renomowanej redakcji Deutsche Welle w Bonn. A organizatorzy konkursu, Instytut Współpracy Kulturalnej z Zagranica (ifa), Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w RP oraz radakcja Deutsche Welle stawiali niełatwe pytania. Jak młodzi ludzie w Polsce postrzegają swoją przyszłość, czego się obawiają a w czym widzą ogromny potencjał i szanse rozwoju, co jest dla nich największym wyzwaniem i jak rozumieją współodpowiedzialność za przyszłość coraz bardziej wielokulturowej Europy? Ilość nadesłanych esejów, a nade wszystko dojrzałość analiz, przerosła wszelkie oczekiwania organizatorów. 

  Uroczyste rozdanie nagród w III polsko-niemieckim konkursie dziennikarskim chcemy również wykorzystać do poruszenia kolejnego, jakże ważnego i aktualnego dla młodego pokolenia tematu mowy nienawiści (ang. Hate Speech). Szeroka dostępność internetu wśród dzieci i młodzieży wiąże się z wieloma zagrożeniami dla nich samych. Ciągły kontakt z agresją werbalną może w konsekwencji prowadzić do jej fizycznego uzewnętrznienia. Powszechność materiałów i wypowiedzi o brutalnej wymowie obniżą wrażliwość młodzieży na ten problem. Młodzi niejedokrotnie wyrażają wobec takich tresci obojętność, a nawet uznają je za atrakcyjne i zabawne. A socjologowie biją na alarm: akceptacja dla mowy nienawiści motywowanej kolorem skóry, narodowością, religią czy orientacją seksualną, mimo szeroko podejmowanych akcji społecznych, wciąż rośnie - tak w Polsce jak i zagranicą.
  Czym dokładnie jest mowa nienawiści, jaki ma wpływ na rozwój i postrzeganie świata przez młode pokolenie? Jakie niesie za sobą zagrożenia i nade wszystko jak skutecznie przeciwdziałać temu problemowi? Czym różnią się od siebie polskie i niemieckie doświadczenia?

  W ramach uroczystej gali rozdania nagród w III polsko-niemieckim konkursie dziennikarskim serdecznie zapraszamy do udziału w dyskusji panelowej 'NIE dla mowy nienawiści! Czy istnieją skuteczne metody przeciwdziałania mowie nienawiści wśród młodzieży? O polskich i niemieckich doświadczeniach.'

  18 czerwca 2015 r. (czwartek), o godz. 16:00 
  na Uniwersytecie Opolskim, w COLLEGIUM MAIUS w Auli 'Błękitnej', pl. Kopernika 11, Opole.

  W dyskusji udział wezmą:
  Ariane von Waldenfels (Landeszentrale für politische Bildung, Freiburg)
  Sabina Złotorowicz  (Amnesty International)
  Felix Benneckenstein (EXIT-Deutschland)
  Wiktor Soral (UW, Centrum Badań nad Uprzedzeniami)
  Dyskusję moderuje: Bartosz Dudek (Deutsche Welle)

  Serdecznie zapraszamy do aktywnego udziału w dyskusji, a po jej zakończeniu na rozmowę z zaproszonymi gośćmi.

  Spotkanie będzie tłumaczone symultanicznie. 


  Więcej informacji na: www.bjdm.eu 
  tel. +48 77 441 6205, e-mail: stawiana@ifa.de
  Osoba do kontaktu: Magdalena Stawiana