Debata 'Mniejszości barometrem rozwoju regionów' z okazji 25lecia Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, dnia 22 czerwca 2015 r., w Opolu.

Szczegóły wydarzenia

 • Debata 'Mniejszości barometrem rozwoju regionów' z okazji 25lecia Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, dnia 22 czerwca 2015 r., w Opolu.
 • Dodano: 08 czerwiec 2015

 • Jedyna taka debata o roli MN w regionie z udziałem gości z Węgier i Rumunii, 22 czerwca 2015 r., o godz. 12.00 w Opolu!

  Debata 'Mniejszości barometrem rozwoju regionów' z okazji 25lecia Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, dnia 22 czerwca 2015 r., w Opolu. 


  'Mniejszości barometrem rozwoju regionów' debata z okazji 25lecia Towarzystwa Spo-łeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim będzie pierwszym podsumowaniem realnego wpływu 'ilościowego' (wymiar ekonomiczny, gospodarczy) i 'jakościowego' (wymiar kulturowy i kulturalny) mniejszości niemieckiej na współczesne Woj. Opolskie, dokonanym na arenie regionalnej i przy aktywnym współudziale przedstawicieli mniejszości niemieckiej z Węgier i Rumunii. 

  Gośćmi debaty będą m.in.: Astrid Fodor, Mer Miasta Sybina/Hermannstadt z Rumunii, Olivia Schubert, Zastępca Przewodniczącego Krajowego Samorządu Niemców na Węgrzech, Andrzej Buła, Marszałek Województwa Opolskiego (tbc), prof. dr hab. Romuald Jonczy, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Rafał Bartek, Przewodniczący Zarządu TSKNu na Śląsku Opolskim. 

  Astrid Fodor jest Burmistrzem Sybina, miasta w Rumunii, które w wielu wymiarach i od lat korzysta z fenomenu wielokulturowości, a mieszkający tam Niemcy stali się pozytywną marką tego miasta i jego wyróżnikiem. Z społeczności Niemców z Sybina, pochodzi obecny prezydent Rumunii, Klaus Iohannis, były wieloletni Mer Miasta Sybin. 

  Debata odbędzie się 22 czerwca 2015, o godz. 12.00, w Sali Orła Białego/Ostrówek, ul. Piastowska 14, w Opolu. 

  W załączeniu znajdą Państwo program debaty oraz kartę zgłoszenia uczestnictwa. Debata będzie tłumaczona symultanicznie w językach polski i niemiecki. Wstęp wolny, po debacie zapraszamy na poczęstunek. Termin zgłaszania uczestnictwa: do 17 czerwca br. 

  Kontakt: Beata Woźniak, tel.: +48 77 40 25 105, faks: 77 40 25 115, e-mail: beata.wozniak@haus.pl